Pasivní a nízkoenergetické domy – na co myslet při jejich stavbě?

rodina

Jak rozeznat nízkoenergetickou a pasivní dřevostavbu?

Co je pasivní dům a jak se vlastně liší od nízkoenergetického? Oba typy musí při svém provozu splňovat přísná kritéria energetických úspor. Základním rozdílem mezi pasivními a nízkoenergetickými domy je jejich roční spotřeba energie na vytápění. Spotřeba nízkoenergetického domu se musí pohybovat mezi 15 – 50 kWh/m2 za rok. Aby stavba dosahovala standardů pasivního domu, musí být její spotřeba tepla na vytápění menší než 15 kWh/m2 za rok. To je v porovnání se standardní zděnou novostavbou až desetkrát méně.

Koncept nízkoenergetických dřevostaveb

Jak ale nízké spotřeby energie v dřevostavbě dosáhnout? Klíčový je architektonický návrh stavby. Zapomenout ale nesmíte také na kvalitní izolaci, tvar domu, orientaci zasklených ploch nebo volbu materiálů. Ideálním materiálem pro výstavbu moderních pasivních a nízkoenergetických domů je dřevo. Umožňuje dosahovat výborných tepelněizolačních vlastností, a navíc je to ekologický materiál.

Optimálním tvarem energeticky úsporného domu je kvádr orientovaný delší stranou na jih. Díky tomu maximálně využijete energii ze slunce. Abyste do dřevostavby zajistili přívod čerstvého vzduchu a zároveň zabránili ztrátám tepla, je nutno použít rekuperaci vzduchu. Rekuperační jednotka využívá teplotu vzduchu odsávaného z interiéru k ohřevu nebo ochlazování vzduchu zvenčí. Díky tomu se udržuje stálá teplota v celém domě.

Bez stínění se v pasivní dřevostavbě neobejdete

Protože energeticky úsporné dřevostavby získávají velké množství tepla ze slunečních paprsků, je také zapotřebí správně navrhnout zasklené plochy. Zatímco v zimě je slunce jako zdroj tepla vítáno, v létě se pasivní a nízkoenergetické dřevostavby neobejdou bez stínění oken, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Dodatečné ochlazování pomocí klimatizace by totiž přineslo třikrát vyšší náklady než vytápění.

Žaluzie umožní nízkoenergetické dřevostavby stínit, ale také větrat

Nejspolehlivější ochranou před horkým letním sluncem je vnější stínění, které sluneční paprsky zastaví ještě před okny. Předokenní žaluzie dokážou v létě snížit teplotu v dřevostavbě až o 10 °C. Jejich lamely lze naklápět, takže můžete do domu pustit jen potřebné množství světla a zároveň větrat.

Lamely žaluzií můžete vybírat z široké škály barev. Vyrábí se také různé šířky a tvary lamel. Lamely typu Z do sebe díky svému tvaru dobře zaklapnou, takže zajistí naprosto zatemnění místnosti. Po vytažení navíc zakrývají jen malou plochu okna. Lamely typu C se při stažení vzájemně nedotýkají a oproti jiným typům je můžete naklápět na obě strany. Tento zahnutý tvar lamel má například žaluzie C-80 Vental, jejíž lamely jsou navíc přichyceny v kovových háčcích. Díky tomu nehrozí, že se nechtěně přetočí.

Pro pasivní dřevostavbu volte vnější rolety

Nízkoenergetické dřevostavby mají sice dobré tepelněizolační vlastnosti, ale aby váš dům dosahoval pasivního standardu, vyplatí se pořídit si vnější zatemňující rolety. V zimě totiž dokážou snížit náklady na teplo až o 30 % a v létě spolehlivě ochrání před teplem. Ještě lepší tepelné izolace dosáhnete, pokud si roletu necháte namontovat do skryté podomítkové schránky již během stavby domu. V případě hotových domů se roleta umístí do viditelného boxu nad oknem.

Kromě toho, že vnější rolety chrání před sluncem, fungují také jako zvuková izolace. Do rolety navíc můžete začlenit síť proti hmyzu. Takže váš spánek nenaruší hluk zvenčí, otravné mouchy ani komáři. Hliníkové lamely vnějších rolet se vyrábějí v mnoha barevných odstínech. Na výběr jsou také lamely v provedení, které imituje dřevo. Nebudou tak narušovat přírodní vzhled vaší dřevostavby. Box, do kterého se lamely rolet navíjejí, může mít hranatý, kulatý nebo zkosený tvar. Jak tvar, tak barvu boxu a vodících lišt můžete snadno sladit s rámem okna.

Další články autora

Pařížská móda

Pařížská móda Slavný návrhář Karl Lagerfeld pochází z Hamburku, avšak brzy prorazil i do Paříže, která...

Trendy pro mladé? Dřevo, kov, kámen a udržitelný životní styl

Trendy v oblasti bydlení se každoročně mění, ale nemá cenu si každý rok znovu kupovat komplet...

Matrace vyžaduje údržbu

Kvalitní spánek je důležitou součástí života, aby byl náš spánek opravdu plnohodnotný, potřebujeme opravdu dobrou...

Znáte stoly Dub sonoma? Tahle hnědá se bude hodit i k vám domů

Tu a tam potřebuje nový jídelní nebo kancelářský neboli psací stůl každá domácnost. I ve...

Nejnovější články

Pařížská móda

Pařížská móda Slavný návrhář Karl Lagerfeld pochází z Hamburku, avšak brzy prorazil i do Paříže, která...

Trendy pro mladé? Dřevo, kov, kámen a udržitelný životní styl

Trendy v oblasti bydlení se každoročně mění, ale nemá cenu si každý rok znovu kupovat komplet...

Matrace vyžaduje údržbu

Kvalitní spánek je důležitou součástí života, aby byl náš spánek opravdu plnohodnotný, potřebujeme opravdu dobrou...
- Reklama -PR článek