7 nejčastějších chyb, kterých se při zateplování stavby vyhněte

rodina

Zateplení fasády může přinést výrazné energetické i finanční úspory. Podmínkou je však použití kvalitních materiálů a především správná aplikace tepelněizolačního systému. Pokud se při aplikaci vyskytnou chyby, nejenže teplo bude nadále unikat, ale vedle toho často dochází ik dalším problémům, například mohou vzniknout plísně.

1 (Ne)správně zvolený materiál

Nesprávně zvolený tepelněizolační materiál znamená neefektivitu zateplení a jeho nežádoucí degradaci.

Řešení

Vhodný materiál pro zateplení, různé druhy polystyrenu (EPS, grafitový EPS atd.), minerální vlna apod., by měl vybrat odborník (např. zkušený projektant) podle konstrukce zateplované stavby a požadovaných parametrů energetické úspory.

Zásadním požadavkem je nízká tepelná vodivost materiálu, odolnost proti mechanickému poškození a požáru. Třeba mít na paměti, že minimálně do výšky 30 cm je třeba použít materiál s co nejnižší nasákavostí.

Odborník radí: Richard Klička – Hornbach
Minimální tloušťka tepelněizolační vrstvy, která odpovídá současným požadavkům, je přibližně 15 cm.
2 Neupravený podklad

Podklad je základ. Vnější kontaktní tepelněizolační systémy (ETICS) se musí lepit na čistou, suchou a soudržnou fasádu (podkladovou vrstvu) bez prachu, mastnoty, plísní či trhlin.

Pokud tyto podmínky nejsou splněny, hrozí opadávání zateplení a výskyt dalších problémů. I při lepení na starou omítku dávejte pozor. I při náznaku nestability je totiž třeba ji odstranit. Nikdy nezateplujte na vlhké zdivo, způsobili byste vznik plísní.

Řešení

Před zateplováním je třeba fasádu očistit tlakovou vodou a zpevnit penetrací. Je-li zdivo vlhké, musí se zhotovit kvalitní hydroizolace. Praskliny je třeba vyplnit k tomu určenými stavebními hmotami.

3 Nesprávné lepení izolantu na fasádu

Již při výběru lepidla nebo PU pěny je třeba být důsledný a ze široké nabídky vybrat materiál dle doporučení výrobce. I nesprávně nanesené lepidlo může být problém. Nemá se nanášet jen bodově.

Důsledkem bodového nanášení je vydýmání, bubliny, vykreslování desek (s následným vznikem tepelných mostů), opadávání izolace nebo praskliny v omítce.

Řešení

Lepidlo se nanáší po obvodu izolačních desek ve formě „rámečku“ nebo „housenky“. Následně se ve středu učiní dva nebo tři tzv.. terče. Lepidlo by mělo pokrývat minimálně 40 % plochy izolace, při aplikaci na soklu s keramickým obkladem až 60 %.

Nanesení lepicí malty na izolant

4 Nepřizpůsobení zateplení finální úpravě fasády

Již při realizaci tepelněizolační vrstvy musíme brát v úvahu, jakou konečnou úpravu plánujeme. Aplikaci zateplení je třeba přizpůsobit druhu obkladu – jinak by fasáda nebyla plně funkční ani estetická.

Odborníci ze společnosti Baumit dále upozorňují, že pokud si zvolíte příliš tmavé fasádní barvy, riskujete poškození fasády přehříváním. Teplota tmavé fasády může v létě dosáhnout až 70 °C. Důsledkem může být barevná nestálost, ale také dilatace a praskání omítek.

Řešení

Na místech s obkladem je třeba nastavit tloušťku zateplení tak, aby obklad lícoval s fasádou. Je nutná zdvojená výztužná vrstva a kotvení kotvami s ocelovým trnem (min. 8 ks/m2). Hmotnost obkladu nesmí být větší než 35 kg/m2.

Pokud trváte na tmavé barvě, musíte na izolantu zrealizovat zdvojenou vrstvu pomocí flexibilní lepicí stěrky nebo použít jednu vrstvu se speciální disperzní stěrkou vyztuženou vlákny.

Další články autora

Pařížská móda

Pařížská móda Slavný návrhář Karl Lagerfeld pochází z Hamburku, avšak brzy prorazil i do Paříže, která...

Trendy pro mladé? Dřevo, kov, kámen a udržitelný životní styl

Trendy v oblasti bydlení se každoročně mění, ale nemá cenu si každý rok znovu kupovat komplet...

Matrace vyžaduje údržbu

Kvalitní spánek je důležitou součástí života, aby byl náš spánek opravdu plnohodnotný, potřebujeme opravdu dobrou...

Znáte stoly Dub sonoma? Tahle hnědá se bude hodit i k vám domů

Tu a tam potřebuje nový jídelní nebo kancelářský neboli psací stůl každá domácnost. I ve...

Nejnovější články

Pařížská móda

Pařížská móda Slavný návrhář Karl Lagerfeld pochází z Hamburku, avšak brzy prorazil i do Paříže, která...

Trendy pro mladé? Dřevo, kov, kámen a udržitelný životní styl

Trendy v oblasti bydlení se každoročně mění, ale nemá cenu si každý rok znovu kupovat komplet...

Matrace vyžaduje údržbu

Kvalitní spánek je důležitou součástí života, aby byl náš spánek opravdu plnohodnotný, potřebujeme opravdu dobrou...
- Reklama -PR článek